Szermierka

SZERMIERKA - sport walki

Najpierw trochę teorii: Szermierka, jako dyscyplina olimpijska (turnieje indywidualne i drużynowe) istnieje od 1896 roku (mężczyźni) i od 1924 (kobiety). Uprawiana jest w konkurencjach : szabla, szpada, floret, które prócz różnicy związanej z rodzajem broni, różnią się również polem trafienia:

  • szpada - zaliczamy trafienia w całe ciało
  • szabla - górna połowa ciała (od pasa w górę)
  • floret - tylko tułów

We wszystkich broniach trafienia sygnalizowane są przez specjalny aparat elektryczny. Trafienie w szpadzie zalicza się temu, kto zadał je pierwszy lub obu zawodnikom, jeśli zadają je w takim samym czasie (różnica czasowa nie większa niż 0,2s).

W szabli i florecie obowiązuje tzw. konwencja, czyli zasady umowne. Oznacza to np., że zawodnik wykonujący natarcie ma pierwszeństwo w zadaniu trafienia przed zawodnikiem wykonującym przeciwnatarcie, natarcie zawodnika traci pierwszeństwo na koszt odpowiedzi po uprzednim jego sparowaniu zasłoną.

W szpadzie i florecie liczą sie pchnięcia, w szabli pchnięcia i cięcia. Używana w sporcie szabla i floret ważą 500g., a szpada 750g. Różnica jest zauważalna również w koszu (osłonie dłoni), oraz w przekroju klingi (przekrój trójkątny jest w szpadzie, kwadratowy we florecie, a prostokątny w szabli). W szpadzie i florecie obok tradycyjnego (francuskiego) uchwytu spotykamy także uchwyt anatomiczny (belgijski) dostosowany do budowy dłoni.

Trochę zawiłe, prawda? Ale nie bójcie się... po paru treningach ten "kosmiczny" język staje się niezwykle łatwy do opanowania, a rzeczy o których tutaj czytacie oczywiste:-)

Szermierka, to nowa dyscyplina sportowa w naszym mieście. Dlatego nadarza się niebywała okazja dla wszystkich zainteresowanych, którzy do tej pory nie mogli rozwinąć swojej pasji lub chociażby zaspokoić ciekawości. Teraz sam możesz sprawdzić, jak ciężki i wymagający jest to sport; jak kształtuje charakter człowieka, jego wytrzymałość, szybkość i kondycję.

Lubisz ruch, wyzwania i dobrą zabawę? A może zależy Ci na sportowym wyniku?
To wszystko osiągniesz trenując z nami szermierkę.

Piękna, elegancka i elitarna dyscyplina od dziś dostępna dla każdego. Szermierka to sport dla walecznych serc. Uczy, bawi i rozwija wszechstronnie. Poprawia koncentrację, refleks, szybkość podejmowania decyzji, opanowanie i logiczne myślenie. Ma niezwykle korzystny wpływ na naukę w szkole, jak i codzienne życie!

Zajęcia prowadzone są w blokach wiekowych:

Przedszkole szermiercze dla dzieci 5-6 letnich

Nauczenie podstaw szermierki;
zabawy i gry ruchowe podnoszące ogólną sprawność fizyczną dziecka;
ćwiczenia szermiercze na profesjonalnym sprzęcie przeznaczonym dla dzieci (plastikowy).

 

 

Szermierka dla dzieci i młodzieży od 7 lat i starsi

Nauczanie szermierki od podstaw;
praca nad kondycją i sprawnością fizyczną;
przygotowanie szermiercze do startów w zawodach;
praca na profesjonalnym sprzęcie szermierczym.

 

...Wysoka wartość sportu szermierczego polega na tym, iż angażuje on pełnię fizycznych i psychicznych wartości człowieka. Walczą tu szybkość z szybkością, wytrzymałość z wytrzymałością; technika przeciw technice, myśl przeciw myśli, wola przeciw woli...

Zapisy:

Instruktor szermierki - Dorota Müller
tel. 793 092 907

Centrum Estetyki Doroty Müller Urokliva

82-300 Elbląg, ul. Łukasińskiego 20a

tel.: + 48 793 09 29 07
e-mail: kontakt@urokliva.pl

Honorujemy kartę Multisport

Zajrzyj na nasz profil